تهاتر آپارتمان با خودرو

تهاتر آپارتمان با خودرو

تهاتر آپارتمان با خودرو به تازگی مورد توجه بسیاری از خریداران خودرو قرار گرفته است. مطابق این روش افرادی که یک آپارتمان بلااستفاده در اختیار دارند و نیاز به خرید خودرو دارند، بدون هیچ دردسری آپارتمان را با خودرو تهاتر کرده و به سرعت صاحب یک اتومبیل می شوند. در این مطلب از ملک یاران تصمیم داریم تا شما را با صفر تا صد انجام یک تهاتر حرفه ای و هوشمندانه، آشنا کنیم. پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

تهاتر آپارتمان با خودرو به چه معناست؟

احتمالاً با معامله به شکل تهاتر آشنا هستید. اما برای آشنایی بیشتر به توضیح مفصل راجع به تهاتر می پردازیم. معامله تهاتر یکی از رایج ترین انواع معاملات در سطح جهان است. اما در کشور ایران این روش معامله، مورد توجه بیشتری قرار دارد. آن هم به خاطر مزایای ویژه ایست که این شکل از معامله ایجاد می کند.

در تهاتر، افراد بدون نیاز به فروش دارایی و خرید یک دارایی جدید، به طور مستقیم به هدف اصلی خود می رسند. برای مثال افرادی که تصمیم به فروش آپارتمان برای خرید خودرو دارند، بدون طی کردن مراحل فروش، مستقیماً یک خودرو خریداری می کنند. پیداست که این روش از معامله، بسیار سریع رخ داده و هر دو طرف را نافع یم سازد. اما به شرط آنکه معامله تهاتر با دقت تمام و رعایت تمام ضوابط قانونی صورت بگیرد.

اگر دقت کرده باشید، متوجه می شوید که تهاتر در واقع همان معاوضه است. با این تفاوت که این شکل از معامله رسمی و قانونی بوده و قرادادهای مخصوص به خود را دارد. اگر تهاتر را تحت نظر افراد متخصص، کارشناسان ملک و خودرو انجام دهید، این معامله هیچ ریسکی نخواهید داشت.

نحوه تهاتر آپارتمان با خودرو

سوالی که اغلب افراد با آن روبرو می شوند، نحوه انجام پروسه تهاتر برای جابجایی یک آپارتمان و خودرو است. واقعیت این است که پروسه تهاتر، پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و به هیچ وجه ساده نیست. اما در مقایسه با سایر روش های معامله، سریع تر انجام می شود. برای اینکه تهاتر شما جنبه رسمی و قانونی داشته باشید، باید مطابق مراحل زیر پیش برود.

1.مدارک هر دو دارایی تهیه شده و ارائه شود

در اولین گام از انجام تهاتر میان طرفین، باید مالکیت هر طرف به طور کامل اثبات شود. افرادی که مالک آپارتمان یا خودرو نیستند، به هیچ وجه نمی توانند آن را معاوضه کنند. برای اثبات مالکیت، باید مدارک زیر از سوی طرفین، ارائه شود.

 • مدارک هویتی طرفین معامله (شناسنامه و کارت ملی)
 • مدارک آپارتمان و خودرو مورد تهاتر (سند رسمی، سند عادی اعم از قولنامه یا مبایعه نامه، گواهی پایان کار ساختمان)
 • مدارک دال بر تسویه حساب های مالیاتی و برگه پرداخت عوارض شهرداری
 • در مورد خودرو مدارکی همچون: برگ سبز، برگ کمپانی، کارت سوخت، بیمه نامه، برگه مفاصا حساب مالیاتی و عوارض خودرو
 • برای دارایی های ورثه ‌ای: گواهی انحصار وراثت، اوراق پرداخت مالیات بر ارث
 • برای افرادی که وکالت انجام تهاتر را دارند: ارائه وکالت نامه معتبر

2.امکان تهاتر آپارتمان با خودرو برای طرفین معامله بررسی شود

افرادی واجد شرایط انجام تهاتر هستند که شرایطی همچون موارد زیر را داشته باشند:

 • دارای اهلیت قانونی، از نظر عقل، بلوغ و رشد باشند.
 • با میل و رضایت کامل پای معامله بنشینند. هر گونه اکراه و عدم رضایت از سوی طرفین، معامله تهاتر را فسخ می کند.
 • موضوع تهاتر برای طرفین واضح و روشن باشد تا معامله مشروع و قانونی قلمداد شود.
 • در حین معامله طرفین حق و حقوق خود را متوجه شده و رضایت خود را اعلام کنند.
 • مهلت تحویل دارایی ها کاملاً معلوم شده و مورد تفهیم طرفین قرار بگیرد.
 • املاکی که تصمیم به تهاتر آن دارند، جزو املاک وقفی آن ها نباشد.
 • طرفین اهلیت تصرف در اموال یکدیگر را داشته باشند.

قرارداد تهاتر تنظیم شده و به امضای طرفین برسد

در مرحله بعد و پس از اینکه به طور کامل مدارک طرفین بررسی شد و شرایط آنان برای انجام تهاتر به تأیید رسید، قرارداد تهاتر تنظیم می شود. به خاطر داشته باشید معاملاتی که در آن قراردادی تنظیم نشده و حقوق طرفین و همچنین زمان تحویل تعیین نشده است، فاقد صلاحیت قانونی هستند. در متن قرارداد باید به موارد زیر اشاره شده باشد تا هرگونه کلاهبرداری در تهاتر، قابل پیگیری باشد.

 • ذکر اطلاعات و مشخصات کامل طرفین معامله
 • تعیین دقیق موضوع تهاتر که شامل تهاتر آپارتمان با خودرو است
 • تعیین تاریخ دقیق قرارداد و مدت زمان قرارداد برای تعیین مدت زمان تحویل دارایی به طرفین
 • تعیین ارزش ملک و خودرو و نگارش ارزش هر یک در متن قرارداد
 • شرایط فسخ قرارداد برای طرفین

مزایا تهاتر آپارتمان با خودرو

با شرایط انجام تهاتر و نحوه انجام آن آشنا شدید. اما احتمالاً هنوز هم نسبت به انجام تهاتر دودل هستید. برای رفع ابهامات ذهنی خود بد نیست تا با مزایا و معایب این روش معامله آشنا شوید. در این صورت می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در یک نگاه کلی می توان مزایای این روش را در موارد زیر عنوان نمود.

1.در امان ماندن سرمایه شما از تورم

ممکن است بعد از اینکه آپارتمان خود را به فروش رساندید و آن را به پول نقد تبدیل کردید، یک تورم ناگهانی در اقتصاد مملکت ایجاد شود. اگرچه این بدبینانه ترین حالت ممکن است اما برای بسیاری از سرمایه گذاران این اتفاق ناگوار رخ داده است. از آنجایی که با انجام تهاتر، سرمایه شما هیچگاه به ریال تبدیل نمی شود، می توانید امیدوار باشید که از گزند تورم در امان می ماند. این یکی از اصلی ترین دلایلی ست که موجب افزایش اشتیاق مردم به انجام تهاتر آپارتمان با خودرو شده است.

2.افزایش سرعت معامله

اگر برای فروش آپارتمان و خرید اتومبیل عجله دارید، بهتر است سراغ روش تهاتر بروید. چرا که سرعت انجام معامله در این روش بسیار بالاست. مشخص است. برخلاف سایر روش ها که نیاز به چندین ماه زمان برای فروش خانه و سپس خرید اتومبیل دارید، در تهاتر به طور مستقیم خانه را با خودرو معاوضه کرده و به سرعت به هدف اصلی خود می رسید.

3.صرفه جویی در هزینه های جاری

با انتخاب روش تهاتر، از پرداخت هزینه های اضافه از بابت فروش خانه و خرید خودرو، در امان می مانید. همانطور که می دانید این هزینه ها که شامل حق بنگاه و هزینه های مربوط به تعویض سند می شود، کم نیست! بخشی از این هزینه ها در روش معاملاتی تهاتر، به طور کامل حذف می شود.

4.کم بودن احتمال کلاهبرداری

ممکن است زمانی که اقدام به فروش آپارتمان می کنید، اسیر کلاهبرداران شوید. اما با انتخاب تهاتر هیچگاه ضرر نمی کنید. چرا که در یک لحظه آپارتمان و خودرو معاوضه می شوند. پس هیچ راه در رویی برای عدم انتقال دارایی وجود نخواهد داشت.

معایب معاوضه آپارتمان با خودرو

مشخصاً این روش نیز مانند سایر روش های خرید و فروش، دارای معایبی نیز می باشد. در توضیح راجع به معایب انجام تهاتر آپارتمان با خودرو، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.سخت بودن ارزش گذاری دقیق ملک و خودرو

یکی از بزرگترین معایبی که افراد را از انجام تهاتر منصرف می کند، سخت بودن پروسه تعیین قیمت آپارتمان و خودرو است. واقعیت این است که در کلیه روش های خرید و فروش قیمت گذاری ها به شکل دقیق صورت نمی گیرد. چرا که پارامترهای موثر بر قیمت، بسیار متعدد است. اما این مسئله در خصوص تهاتر کمی جدی تر است. پیشنهاد می کنیم برای رفع این مشکل حتماً از اهالی فن برای قیمت گذاری بر روی آپارتمان و خودرو کمک بگیرید. انجام اینکار می توانید خسارت ناشی از ارزش گذاری نادرست را به مراتب کاهش دهد.

2.کم بودن کیس برای تهاتر

به سختی می توان کیسی را پیدا کرد که ارزش خودرو او دقیقاً مطابق با آپارتمان شما باشد. عدم وجود تنوع در کیس های قابل تهاتر، این معامله را با محدودیت های بسیاری روبرو می سازد. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد از انجام تهاتر سرباز می زنند.

3.عدم تسلط بر قوانین تهاتر آپارتمان با خودرو

یکی دیگر از مشکلات معامله به روش تهاتر، عدم آشنایی طرفین با قوانین تهاتر است. در بسیاری از موارد افراد بدون اخذ قرارداد های رسمی اقدام به معاوضه دارایی می کند و از این طریق مشکلات زیادی را رقم می زنند. مشخصاً این مشکل نیز با اخذ یک قرارداد قانونی تحت نظر مراجع مربوطه حل و فصل خواهد شد. پیشنهاد می کنیم اگر ارزش آپارتمان شما زیاد است، از یک وکیل قانونی برای طی کردن پروسه تهاتر کمک بگیرید. در این صورت دیگر دغدغه ای از بابت کلاهبرداری نخواهید داشت.

چه خودروهایی قابلیت تهاتر ندارند؟

در معاوضه آپارتمان با خودرو، باید دقت زیادی به خرج دهید. چرا که بسیاری از خودروها، قابلیت تهاتر ندارد. در معرفی آن ها می توان به چند مورد اشاره کرد.

1.خودروهایی که دارای عیب های فنی هستند

در بسیاری از موارد خودروهایی که به عیب های جدی دچار شده اند، قابلیت تهاتر را از دست می دهند. به خصوص اگر رفع عیب در آن ها هزینه زیادی در بر داشته باشد.

2.خودروهایی که فاقد سند مالکیت هستند

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اصلی ترین شرط برای انجام تهاتر آپارتمان با خودرو، سند دار بودن ملک و خودرو است. مشخصاً خودروهایی که هنوز سند مالکیت دریافت نکرده اند یا سند مالکیت آن ها به هر دلیلی از دست رفته، قابلیت معاوضه قانونی ندارند.

3.برخی خودروهای شاسی بلند و جیپ

برای برخی خودروهای شاسی بلند، محدودیت هایی برای تهاتر در نظر گرفته شده است. این محدودیت ها از سوی شرکت تولیدکننده ایجاد شده و شامل خودروهای خارجی می شود.

4.خودروهایی که بدهی دارند

اگر مالک خودرو از پرداخت مالیات و یا هزینه های مربوط به خرید در نمایندگی فروش امتناع کرده باشد، دیگر نمی تواند اقدام به تهاتر آن با یک آپارتمان کند. برای انجام اینکار باید بدهی های خودرو، تسویه شود.

5.خودروهایی که از منافع ثالث استفاده کرده اند

در صورتی که خودرو در طی یک تصادف تعمیر شده و از بیمه بدنه برای جبران خسارت استفاده کرده باشد، احتمالاً قابلیت تهاتر را از دست می دهد.

نحوه قیمت گذاری بر روی آپارتمان یا خودرو برای انجام تهاتر

اصلی ترین مشکلی که در هنگام معاوضه میان خودرو و آپارتمان پیش می آید، مشکل در قیمت گذاری است. اغلب افراد معتقدند در طول پروسه قیمت گذاری، ارزش ملک یا خودرو آن ها نادیده گرفته شده است. در این خصوص باید بدانید تنها راه حل برای خلاص شدن از این وضعیت، کمک گرفتن از اهالی فن است. اگرچه شما می توانید از طریق بررسی آپارتمان های شابه با خودرو های مشابه، قیمت خودرو و آپارتمان خود را تخمین بزنید، اما به طور حتم این قیمت تقریبی خواهد بود.

اما اگر از یک مشاور املاک امین و یک نماینده خودرو حاذق کمک بگیرید، او با در نظر داشتن پارامترهای موثر بر قیمت، دارایی شما را ارزش گذاری می کند. بهتر است در ارائه اطلاعات به مشاور املاک، سن آپارتمان، میزان استهلاک آن، خدمات ویژه واحد مسکونی و همچنین متراژ آن را یادآوری کنید. در ارائه اطلاعات مربوط به خودرو نیز تمام نواقص موجود در خودرو را به همراه کیلومتر کارکرد، در اختیار کارشناس خودرو قرار دهید. در نهایت با مقایسه قیمت خودرو و آپارتمان، تهاتر را به شکل قانونی انجام دهید.

نتیجه گیری

تهاتر آپارتمان با خودرو شاید در نگاه اولی کمی پیچیده به نظر برسد. اما اگر این پروسه تحت نظر کارشناسان مربوطه صورت بگیرد، یک معامله سودمند را رقم می زند. با تکیه بر تهاتر می توانید ارزش سرمایه خود را حتی تا دقایقی پیش از عقد قرارداد حفظ کنید. تلاش ما در این مطلب از ملک یاران بر این بود که شما را با کلیات انجام تهاتر و نحوه انجام این معامله آشنا کنیم. امیدواریم از موارد ذکر شده در این مطلب، نهایت استفاده را ببرید.

 

 

مقایسه املاک

مقایسه
جستجو
حدود قیمت از به
سایر ویژگی ها