تهاتر ویلا با آپارتمان

تهاتر ویلا با آپارتمان اگر در یک شرایط مساعد و مطابق با ضوابط تهاتر صورت بگیرد، یک اقدام کاملاً هوشمندانه تلقی می شود.

تهاتر ویلا با آپارتمان

کم بودن ریسک معامله و دسترسی سریع به هدف از معامله، اصلی ترین دلایلی است که در حال حاضر بسیاری از مردم را به انجام تهاتر، مشتاق ساخته است. این مطلب از ملک یاران را دنبال کنید تا با اصول تهاتر آشنا شده و با چشمانی باز، این معامله را کلید بزنید.

معاوضه ویلا با آپارتمان چیست؟

اگر به تازگی تصمیم به خرید یک آپارتمان گرفته باشید، احتمالاً بارها با واژه تهاتر برخورده اید. تهاتر که به نوعی شبیه به معاوضه است، یکی از رایج ترین روش های خرید و فروش آپارتمان به حساب می آید. با این تفاوت که تهاتر برخلاف معاوضه، یک معامله کاملاً قانونی است که در دفاتر رسمی انجام شده و شکل و شمایلی خاص دارد.

مشخصاً تهاتر ساده ترین روش برای خرید یک آپارتمان به حساب می آید. با داشتن یک ویلا می توانید آن را با یک آپارتمان معاوضه کرده و بدین شکل بدون گذراندن پروسه طولانی خرید آپارتمان، خیلی سریع، یک باب آپارتمان تهیه کنید.

آنچه که اغلب مردم را به انجام معامله تهاتر مشتاق می سازد، همین سرعت عمل بالا در خرید و فروش است. از سوی دیگر تهاتر می تواند ریسک کلاهبرداری در معامله را به مراتب کاهش دهد. البته این معنا نیست که این معامله هیچگونه عیب و ایرادی ندارد.

تهاتر نیز دارای مشکلاتی ست که در ادامه به آن می پردازیم. به خاطر داشته باشید، برای کلید زدن این نوع معامله بسیار ضروری ست که شرایط آن و همچنین قوانین حاکم بر یک تهاتر قانونی را بشناسید. تنها در این حالت است که می توانید یک خرید و فروش هوشمندانه را تجربه کنید. در غیر این صورت بدون شک متضرر خواهید شد.

قوانین حاکم بر معاوضه ویلا با آپارتمان

بدون تردید آنچه که استرس و اضطراب شما را در خرید و فروش آپارتمان بالا می برد، ترس از بابت قانونی نبودن معامله و گرفتار شدن در دام کلاهبرداران است. خوشبختانه در معامله به شکل تهاتر، این خطر به مراتب کمتر است. چرا که اساساً در این شکل از خرید و فروش، پول کلانی جابجا نمی شود. مگر ما تفاوتی قیمت ویلا و آپارتمان که در اغلب مواقع مقدار کم و محدودی ست. با این وجود، قانون گذار به منظور افزایش امنیت این معامله، چندین قانون و تبصره به آن اضافه کرده است. برای اینکه در تهاتر ضرر نکرده و به شکل صحیح و ایده آل به معامله بپردازید، باید با کلیت این قوانین آشنا شوید. همچنین شما می توانید از یک وکیل یا یک مشاور املاک خبره نیز برای کاهش ریسک معامله، کمک بگیرید.

1.هر دو ملک می بایست اسناد رسمی داشته باشند

اولین شرایط برای انجام تهاتر، سند دار بودن ویلا و آپارتمان است. به طور معمول ویلاها و آپارتمان هایی که فاقد سند هستند، گزینه مناسبی برای معاوضه نخواهند بود. واقعیت این است که تعداد ویلاهای فاقد سند که حتی مجوز پایان کار نیز ندارند، بسیار بیشتر از آپارتمان های فاقد سند است. پس اگر شما به عنوان دارنده ویلا، سند رسمی آن را دریافت نکرده اید، پیش از انجام تهاتر نسبت به دریافت سند اقدام کنید. چرا که در این حالت ویلای شما به جهت نداشتن سند رسمی با قیمت بسیار کمتری ارزش گذاری می شود و شما از معامله تهاتر سود چندانی نخواهید کرد. سود اصلی این معامله را خریدار ویلا خواهد کرد.

2.مالکیت طرفین تهاتر، می بایست اثبات شود

هر یک از طرفین تهاتر ویلا با آپارتمان، می بایست با ارائه مدارک شناسایی و اسناد رسمی، مالکیت خود را ثبات کنند. چرا که افرادی که مالک یک ملک نیستند نمی توانند نسبت به تهاتر آن اقدام کنند. برای مثال ویلاهایی که جزو اموال ورثه به حساب می آیند، باید به طور کامل انحصار وراثت شده و یک نماینده قانونی از وراث اقدام به تهاتر آن کند. در حالتی که یکی از طرفین تهاتر در ایران حضور ندارد یا توانایی حضور برای امضای معامله تهاتر را ندارد، می بایست یک وکیل کاملاً قانونی معرفی کند تا او پروسه خرید و فروش را به اتمام برساند.

3.قیمت گذاری به شکل دقیق انجام شود

یکی از اصلی ترین قوانین تهاتر، قیمت گذاری صحیح بر روی ملک و آپارتمان است. واقعیت این است که در اغلب مواقع طرفین معامله ارزش ملک خود را بیشتر از آنچه که هست عنوان می کنند. برای رفع ابهامات در زمینه ارزش گذاری، بهتر است از یک کارشناس خبره و امین کمک بگیرید. فردی که بتواند با در نظر داشتن پارامترهای موثر بر قیمت، یک قیمت گذاری صحیح و منصفانه انجام دهد. طوری که هر دو طرف معامله، به سود مناسبی برسند و یا حداقل ضرر نکنند. از آنجایی که کاربری هر دو ملک تقریباً مشابه است، پارامترهای موثر بر قیمت آن ها نیز مشابه تلقی می شود. برای مثال سن ساختمان، مرغوبیت ساخت آن، نوع دکوراسیون داخلی و امکانات خاص هر یک از واحدهای مسکونی، به راحتی با یکدیگر مقایسه می شوند. اما در خصوص موقعیت قرارگیری هر یک از ملک ها، باید دقیق تر عمل نمود.

4.طرفین از انجام این معامله رضایت کامل داشته باشند

انجام تهاتر بدون رضایت قلبی و یا با زور و اجبار، صحیح نیست. هر دو طرف معامله می بایست پیش از انجام آن رضایت قلبی خود را از انجام تهاتر ویلا با آپارتمان عنوان کنند. در غیر این صورت این معامله در دفتر اسناد رسمی، جوش نمی خورد.

راهنمای تهاتر ویلا با آپارتمان

با قوانین کلی تهاتر آشنا شدید. احتمالاً نیاز دارید بدانید که این نوع معامله را چگونه باید استارت زد و به اتمام رساند. در ادامه شما را با یک استراتژی همیشه موفق در انجام تهاتر، آشنا می کنیم.

·       ارزش ویلای خود را مشخص کنید

در اولین قدم از انجام معاوضه، می بایست از یک کارشناس خبره و کاربلد بخواهید تا ویلای شخصی شما را ارزش گذاری کند. این کار با در نظر گرفتن آیتم هایی همچون سال ساخت ویلا، کیفیت متریال آن، موقعیت قرارگیری و منطقه ویلا و ده ها پارامتر دیگر صورت می گیرد. با در نظر داشتن قیمت ویلای خود می توانید سراغ مراحل بعد بروید.

·دنبال کیس مناسب برای تهاتر باشید

در قدم بعد می توانید از طریق وبسایت های آنلاین، سراغ کیس هایی که تمایل به انجام تهاتر دارند، بروید. یکی از سخت ترین مراحل معامله به شکل تهاتر، همین مرحله است. پیدا کردن یک آپارتمان مناسب که ارزش آن با ارزش ویلا شما همخوانی داشته باشد. در همین راستا می توانید از ملک یاان به عنوان یک مرجع مناسب برای معرفی کیس های تهاتر، کمک بگیرید.

·ارزش آپارتمان مورد پسند را بسنجید

در قدم بعد با یک کارشناس به محل آپارتمان بروید تا بتوانید به شکل دقیق از آن بازدید کنید. موفقیت شما در انجام معامله تهاتر به این مرحله از کار گره خورده است. هرقدر در بازدید از آپارتمان دقیق تر باشید، احتمال اینکه کلاه سرتان برود، کمتر می شود. با حضور یک کارشناس حرفه ای، ریسک بازدید از ملک به مراتب کاهش می یابد. چرا که او با نگاهی تیزبینانه مشخصا آپارتمان را بررسی کرده و از بالا بودن سطح کیفیت آن اطمینان حاصل می کند. بهتر است در بازدید خود به نکاتی همچون کیفیت ساخت و موقعیت قرارگیری آپارتمان دقت کنید.

·اسناد را بررسی کنید

در این مرحله از کار می بایست اسناد ویلای خود را در اختیار صاحب آپارتمان قرار داده و اسناد او را برای بررسی بیشتر تحویل بگیرید. به هیچ وجه سراغ تهاتر ویلا با آپارتمان هایی که فاقد سند هستند یا سند آن ها مشکلات قانونی دارد، نروید. شاید در نگاه اول این دسته از معامله ها سودآور باشند، اما ممکن است در آینده ای نه چنان دور مشکلات قانونی آن ها جدی شده و سرمایه شما از بین برود. پیشنهاد می کنیم اسناد ملک را نیز در اختیار مراجع رسمی قرار دهید تا آن ها با دقت بیشتری سند را مطالعه کنند.

5.تهاتر را در دفتر اسناد رسمی انجام دهید

با به اتمام رسیدن مراحل قبلی باید یک زمان مشخص را برای انتقال سرمایه مشخص کنید. سپس در زمان مقرر، قرارداد تهاتر را در یک دفتر مشاور املاک انجام داده و انتقال سند را در دفتر اسناد رسمی انجام دهید. اگر لازم است تا مابتفاوت مبلغ ویلا و آپارتمان را دریافت کرده یا تحویل دهید، آن را در این مرحله از کار انجام دهید. این آخرین مرحله از معاوضه ویلا با آپارتمان به حساب می آید. پس از این می توانید کلید آپارتمان و ویلا را جابجا کرده و یک معامله سریع و ساده را تجربه کنید.

مزایای معاوضه ویلا با آپارتمان

تا به اینجا با قوانین تهاتر و نحوه انجام آن آشنا شدید. حالا وقت آن رسیده تا با مزایای بیشتر این نوع معامله آشنا شوید. بدون شک در پایان این بخش شما نیز خواهان انجام معاوضه ویلا با آپارتمان خواهید بود.

·       تهاتر؛ سریع و بدون دردسر

برخلاف سایر روش های معامله که نیاز به سپری کردن مدت زمان طولانی دارند، تهاتر بسیار سریع صورت می گیرد. همانطور که متوجه شد ارزش گذاری بر روی ویلا و آپارتمان تنها چالش موجود در این مسیر است که آن هم با یک راهکار ساده، از بین می رود.

·تهاتر؛ قانونی و کم ریسک

تهاتر جزو معاملات بسیار کم ریسک است. خطر کلاهبرداری در این معامله به واسطه عدم تبادل پول نقد به مراتب کمتر از سایر معامله هاست. اگر با رعایت قوانین تهاتر اقدام به جابجایی سرمایه خود کنید، به هیچ عنوان متضرر نخواهید شد.

·       تهاتر ویلا با آپارتمان؛ اقتصادی و مقرون به صرفه

با انجام تهاتر، ناخودآگاه بخش گسترده ای از هزینه های مربوط به خرید و فروش، حذف خواهند شد. در این حال دیگر مجبور نیستید برای خرید آپارتمان یک مرتبه ویلا را به فروش رسانده، هزینه های فروش را پرداخت کرده و مجدداً یک آپارتمان بخرید و هزینه های خرید را به دفاتر اسناد رسمی یا دفاتر مشاور املاک، پرداخت کنید. هزینه این جابجایی محدود به امضای قرارداد تهاتر می شود.

·       تهاتر؛ افزایش ایمنی سرمایه

همانطور که متوجه شدید، در معامله به شکل تهاتر، در آخرین مرحله از کار، اصل سرمایه را به فرد دیگری منتقل می کنید. در این بین اگر قیمت آپارتمان یا ویلا افزایش پیدا کند، چیزی از دست نمی دهید. چون هنوز سرمایه خود را به پول نقد تبدیل نکرده اید. این یکی از مزیت های مهم معاملات تهاتر است که منجر به حفظ ارزش سرمایه شما تا آخرین مراحل انتقال آن می شود.

معایب معاوضه (تهاتر)ویلا با آپارتمان

با وجود مزایای گسترده، این نوع معامله معایبی نیز دارد. از مهم ترین معایب معاوضه ویلا با آپارتمان می توان به موارد زیر اشاره داشت.

1.کم بودن دامنه انتخاب

با وجود مزیت های مختلفی که معاوضه سرمایه دارد، اما هنوز هم بسیاری از افراد به خرید و فروش ملک علاقه بیشتری دارند. به همین خاطر است که افراد متمایل به انجام تهاتر، در انتخاب خود محدود می شوند. البته این مشکل در شهرهای بزرگ کمرنگ بوده و تنها در شهرهای کوچک مسئله ساز است.

2.عدم اطلاع از قوانین تهاتر

از دیگر معایب این معامله، عدم آگاهی طرفین آن به ضوابط انجام تهاتر است. متأسفانه قوانین این نوع معامله برای افراد عادی ناشناخته است. همین مسئله در اغلب مواقع طرفین معامله را دچار مشکلات قانونی می سازد. اما اگر عملیات معاوضه با دقت بالا صورت گرفته و درست مطابق با قوانین تهاتر انجام شود، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

3.سخت بودن فرآیند ارزش گذاری بر روی ملک و آپارتمان

در کنار تمام این ها، قیمت گذاری بر روی آپارتمان و ویلا، چالش های متعددی ایجاد می کند. در اغلب مواقع معامله تهاتر به جهت عدم رضایت طرفین از بابت قیمت گذاری، فسخ می شود. این مسئله نیز یک راهکار بسیار ساده دارد. آن هم کمک گرفتن از کارشناسان معتبر و کاربلد است. کارشناسی که بتواند با رعایت انصاف و در نظر داشتن پارامترهای موثر بر قیمت، هر دو ملک را قیمت گذاری کند.

نتیجه گیری

تهاتر ویلا با آپارتمان می تواند یک معامله سودآور باشد. تنها در صورتی که زیر نظر افراد متخصص صورت بگیرد. این روش جزو محبوب ترین انواع شیوه های معامله است که می تواند طرفین را به سودآوری برساند. در این مطلب از ملک یاران، تلاش کردیم تا شما را با صفر تا صد تهاتر آشنا کنیم. امیدواریم از مطالب ذکر شده در این مقاله، نهایت استفاده را ببرید.

 

جهت هرگونه تهاتر ملک و خودرو با ملکیاران تماس بگیرید.

املاک

فروش ویلا دوبلکس در کردان

 • 8,500,000,000تومان
 • حمام: 2
 • 100 متر
 • ویلا

فروش ویلا سه طبقه لشکرآباد کردان

 • 5,000,000,000تومان
 • 100 متر
 • ویلا

باغچه نقلی با کانکس سهیلیه-زعفرانیه

 • 1,050,000,000تومان
 • 20 متر
 • باغ و باغچه

فروش ویلا در بهترین لوکیشن کردان

 • 5,500,000,000تومان
 • 220 متر
 • ویلا

فروش ویلا در سهیلیه / ناقص

 • 3,000,000,000تومان
 • 100 متر
 • ویلا

مقایسه املاک

مقایسه