معاوضه (تهاتر) زمین با خودرو

معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو روشی رایج برای تبادل خودرو با زمین به حساب می آید.

معاوضه (تهاتر) زمین با خودرو

اگر در انجام این معامله از قوانین حاک بر آن پیروی کنید، بدون شک متضرر نشده و سود خوبی نصیبتان می شود. اغلب ما با واژه معاوضه نسبت به واژه معاوضه(تهاتر)، آشنایی بیشتری داریم. معاوضه(تهاتر) و معاوضه اگرچه در ظاهر شباهت بسیار به هم دارند، اما کاملاً متفاوت هستند. ملک یاران را تا انتهای این مقاله دنبال کنید تا با اصول معاوضه(تهاتر) آشنا شده و یک معامله سودمند را رقم بزنید.

آشنایی با روش معاوضه (تهاتر) زمین با خودرو

معاوضه(تهاتر) به معنای معاوضه قانونی و رسمی سرمایه است. در معاوضه هیچ قراردادی مبنی بر معاوضه سرمایه به امضا نمی رسد. اما در انجام معاوضه(تهاتر) یک قرارداد رسمی پیش از انتقال نهایی سرمایه به امضا می رسد. همین مسئله امنیت معامله به روش معاوضه(تهاتر) را به مراتب بالا برده است. علاوه بر این معاوضه برای تبادل دو سرمایه هم نوع به کار می رود. برای مثال دو ملک را می توان با یکدیگر معاوضه نمود، اما یک ملک و یک خودرو، قابلیت معاوضه ندارند.

در این حالت از معاوضه(تهاتر) استفاده می شود. در این معامله طرفین با قیمت گذاری بر روی سرمایه خود، آن را طی یک سری مرحل مشخص، به یکدیگر واگذار می کنند. در این بین اگر فردی نیاز به پرداخت ما به تفاوت سرمایه باشد، آن را در دفتر اسناد به طرف مقابل پرداخت می کند.

معاوضه(تهاتر) می تواند یک روش معاملاتی امن و کم ریسک به حساب بیاید. در صورتی که طی قوانین مشخص شده از سوی قانون گذار صورت پذیرد. با استفاده از این روش دیگر نیازی به فروش زمین و خرید خودرو نخواهید داشت. می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، زمین را با خودرو معاوضه کرده و بدین شکل، به سرعت به هدف اصلی خود برسید. همانطور که گفته شد، شرط موفقیت در انجام معاوضه(تهاتر)، رعایت ضوابط حاکم بر این روش معامله است. پس با ما همراه باشید تا با اصول معاوضه(تهاتر) و قوانین حاکم بر آن نیز آشنا شوید.

بهترین روش معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو

با مفهوم معاوضه(تهاتر) آشنا شدید. احتمالاً اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که چگونه وارد این روش معامله شویم. کار سخت و پیچیده ای نیست. کافیست از این استراتژی همیشه موفق استفاده کنید تا در نهایت طعم موفقیت در معاوضه(تهاتر) را بچشید.

·با اصول و قوانین معاوضه(تهاتر) آشنا شوید

در اولین گام باید اطلاعات خود را پیرامون روش معاوضه(تهاتر) بالا ببرید. باید بدانید در کدام مرحله از کار، رعایت کدام ضوابط قانونی الزامی ست. می توانید برای سهولت در انجام این کار از یک وکیل قانونی و یا یک مشاور املاک حرفه ای کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید عدم توجه به این مرحله از کار می تواند شما را در حین معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو، متضرر کند.

·ارزش زمین خود را تعیین کنید

در قدم بعد می بایست از یک کارشناس زبده برای تعیین قیمت زمین خود کمک بگیرید. تا زمانی که متوجه ارزش زمین خود نشده باشید، نمی توانید وارد معامله شوید. بسیاری از افراد دوست دارند تا قیمت شخصی خود را بر روی زمین بگذارند. واقعیت این است که قیمت گذاری غیر منطقی، شانس شما را در معاوضه(تهاتر)، کاهش می دهد. پس با در نظر داشتن مشخصاتی همچون ابعاد زمین، موقعیت قرارگیری آن، آینده زمین و پارامترهای که بر قیمت اثر مستقیم می گذارند، قیمت نهایی زمین را تعیین کنید.

·به دنبال کیس برای معاوضه(تهاتر) بگردید

وارد سخت ترین مرحله از انجام معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو می شوید. در این مرحله از کار می بایست دنبال موقعیتی بگردید که در آن زمین شما با ماشین دلخواهتان معاوضه(تهاتر) شود. یکی از عمده مشکلات معاوضه(تهاتر) همین کم بودن محدوده انتخاب است. البته این مسئله در شهرهای بزگر به ندرت اتفاق می افتد. اما در شهرهای کوچک، یک معضل بزرگ است. می توانید به کمک دفاتر مشاور املاک و نمایندگی های خودرو در سطح شهر، کیس های مناسب را پیدا کرده و از بین آن ها بهترین مورد را برای انجام معاوضه(تهاتر)، انتخاب کنید.

·سند خودرو و مشخصات آن را بسنجید

پیش از اینکه قرارداد معاوضه(تهاتر) را بنویسید، باید سند خودرو را مطالعه کنید. همچنین از مشخصات فنی و ظاهری خودرو مطمئن شده و با چشمانی باز سراغ عقد قرارداد بروید. پیشنهاد می کنیم در این مرحله از کار نیز از افراد حاذق و با تجربه کمک بگیرید تا ریسک معامله کاهش پیدا کند.

·یک قرارداد رسمی بنویسید

پس از اینکه با طرف مقابل سر قیمت خودرو و زمین توافق کردید، یک قرارداد رسمی به امضا برسانید. در این قرارداد می بایست زمان تحویل خودرو و زمین تعیین شود. همچنین شرایطی برای فسخ قرارداد در نظر گرفته شود تا هیچ یک از طرفین در لحظات پایانی، تصمیم خود را عوض نکند. پس از اینکه هویت افراد در مالکیت سرمایه به تأیید رسید و اسناد نیز با دقت مطالعه شد، در متن قرارداد مشخصات زمین و خودرو درج می شود. می توانید با تکمیل متن قرارداد معاوضه(تهاتر)، خیال خود را از بابت امنیت سرمایه خود، به طور کامل برطرف کنید.

·در دفتر اسناد رسمی حاضر شوید

در آخرین مرحله از کار، می بایست در زمان مقرر در دفتر اسناد حاضر شوید تا به تبادل سرمایه بپردازید. این آخرین مرحله از انجام معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو است که زیر نظر مراجع رسمی صورت می پذیرد.

قوانین حاکم بر معامله معاوضه(تهاتر)

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، موفقیت در انجام معاوضه(تهاتر)، زمانی حادث می شود که قوانین آن را بشناسید و مورد توجه قرار دهید. پیچیدگی خاصی در قوانین این شکل از معامله دیده نمی شود. می توان کلیت این قوانین را در موارد زیر خلاصه نمود.

·بررسی دقیق اسناد ملک و خودرو

اولین آیتمی که در انجام یک معاوضه(تهاتر) سودمند مورد توجه قرار می گیرد، اسناد ملک و خودرو است. اگر زمین شما فاقد سند رسمی است، بهتر است پیش از معاوضه(تهاتر)، اقدام به دریافت سند کنید. چرا که اساساً زمین های فاقد سند در ارزش گذاری مورد اجحاف قرار می گیرند. در موارد بسیاری این دسته از زمین ها قابلیت معاوضه(تهاتر) را نیز از دست می دهند. این مسئله در خصوص خودرو نیز صدق می کند. بهتر است پیش از ورود به معامله سند زمین یا خودرو در اختیار افراد مرتبط با این حوزه قرار بگیرد تا صحت و اعتبار آن به طور کامل ارزیابی شود.

· اثبات هویت در مالکیت

در قدم بعد طرفین معامله می بایست مالکیت خود را به اثبات برسانند. چرا که معاوضه(تهاتر) اموال غیر، غیر قانونی است. این کار از طریق ارائه مدارک شناسایی به سادگی صورت می گیرد. اما در مواردی که افراد تصمیم داشته باشند یک مال ورثه ای را مورد معاوضه(تهاتر) قرار دهند، باید در وهله اول انحصار وراثت کرده و در قدم بعد یک وکیل قانونی برای انجام معاوضه(تهاتر) معرفی کنند. همچنین افرادی که نمی توانند به طور شخصی پروسه معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو را دنبال کنند، می بایست یک وکیل رسمی و قانونی برای جوش دادن این معامله، معرفی کنند.

·قیمت گذاری دقیق و اصولی

از دیگر قوانین و ضوابط معاوضه(تهاتر)، قیمت گذاری منصفانه بر روی سرمایه است. هم خودرو و هم زمین می بایست با در نظر داشتن آیتم های موثر بر قیمت آنالیز شده و قیمت گذاری شوند. طرفین معامله می بایست از قیمت تعیین شده بر روی سرمایه رضایت کافی داشته و آن را بپذیرند. پیشنهاد می کنیم هیچگاه به شکل شخصی پروسه ارزش گذاری را دنبال نکنید. برای کاهش ریسک معامله، از کارشناس خودرو کمک بگیرید تا کلیه مشخصات مورد ارزیابی قرار بگیرد.

·امضای قرارداد در دفاتر رسمی و مراجع ذیربط

آخرین مرحله از انجام یک معاوضه(تهاتر) سودمند، به امضای قرارداد آن اختصاص می یابد. بدون داشتن یک قرارداد رسمی و موثق، تا آخرین لحظات استرس و اضطراب بر شما غلبه می کند. پس پیش از حضور در دفتر اسناد، یک قرارداد رسمی به امضا برسانید و حق و حقوق هر یک از طرفین را یادداشت کنید. همچنین شرایط برای فسخ و پرداخت جریمه آن در نظر بگیرید تا ریسک معامله کاهش پیدا کند.

چرا معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو؟

سوال خوبیست! چرا باید از معامله به شکل معاوضه(تهاتر) استقبال نمود. دلایل را می توان به عنوان مزیت های انجام معاوضه(تهاتر)، در موارد زیر معرفی نمود.

· معاوضه(تهاتر) یک معامله سریع و کم دردسر است

همانطور که تاکنون متوجه شدید، معاوضه(تهاتر) سرعت انجام معامله را بالا می برد. زمانی را تصور کنید که نیاز به فروش زمین و خرید ماشین دارید. باید دو پروسه زمان بر را طی کنید تا در نهایت یک خودرو خریداری کنید. این در حالیست که در انجام معاوضه(تهاتر) در کوتاه ترین زمان ممکن، مستقیماً به هدف خود دست پیدا می کنید.

· معاوضه(تهاتر) امنیت سرمایه شما را تضمین می کند

متأسفانه در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، تبدیل سرمایه به پول نقد، یک اقدام ریسک آمیز تلقی می شود. در این خصوص معاوضه(تهاتر) می تواند امنیت سرمایه شما را تضمین کند. چرا که در این نوع معامله، هیچ یک از سرمایه ها به پول تبدیل نمی شود. بلکه به طور مستقیم جابجا شده و تا آخرین لحظات نیز ارزش مالی خود را حفظ می کنند. این مهم ترین مزیت معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو است که آن مورد توجه بسیاری از مردم قرار داده است.

·در معاوضه(تهاتر) ریسک کلاهبرداری بسیار کم است

اگر معاوضه(تهاتر) را مطابق با قوانین ذکر شده در این مطلب انجام دهید، هیچ خطری سرمایه شما را تهدید نخواهد کرد. کافیست پیش از امضای قرارداد، سند خودرو را بررسی کرده و از مالکیت فرد را نیز بررسی کنید. همچنین قرارداد را در دفاتر رسمی و مراجع قانونی به امضا برسانید.

·به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند

زمانی که تصمیم می گیرید تا زمین را به فروش رسانده و یک خودرو خریداری کنید، هزینه هایی را به دفتر اسناد، دفتر مشاور املاک و … می پردازید. سپس در خرید خودرو نیز مجدداً هزینه هایی را به بنگاه ماشین و دفتر اسناد می پردازید. اما در معامله به شکل معاوضه(تهاتر)، هزینه های اضافه حذف شده و تنها یک بار هزینه امضای قرارداد معاوضه(تهاتر) و دفتر اسناد، پرداخت می شود.

معایب معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو

با وجود مزیت های ذکر شده، معاوضه(تهاتر) نیز دارای اشکالاتی می باشد. از جمله:

·دامنه انتخاب بسیار محدود است

زمانی که سراغ روش معاوضه(تهاتر) می روید با کیس های بسیار محدودی مواجه می شوید. شاید در این بین گزینه های موجود، خودرو مورد علاقه شما وجود نداشته باشد. همین مسئله در اغلب موارد افراد را از انجام معاوضه(تهاتر) منصرف می کند.

· قوانین معاوضه(تهاتر) ناشناخته هستند

ناشناخته بودن معامله به شکل معاوضه(تهاتر) موجب شده تا اغلب مردم با قوانین حاکم بر آن آشنا نباشند. همین مسئله می تواند آن ها را در انجام این معامله، متضرر کند. اما جای نگرانی نیست. چرا که تحت نظر مراجع رسمی و قانونی، قوانین معاوضه(تهاتر) نیز به طور کامل رعایت خواهد شد. همچنین پیشنهاد می کنیم پیش از ورود به این معامله، قوانین آن را مطالعه کنید.

·قیمت گذاری بر روی سرمایه سخت است

از دیگر چالش های موجود در این مسیر، می توان به پیچیده بودن روند قیمت گذاری اشاره نمود. اغلب افراد زمانی که با قیمت های کارشناسی روبرو می شوند از معامله معاوضه(تهاتر) سرباز می زنند. واقعیت این است که قیمت گذاری بر روی زمین و خودرو با توجه به متفاوت بودن نوع سرمایه ها، کمی دشوار است. اما در این خصوص نیز نباید نگران بود. می توان به کمک یک کارشناس حرفه ای، قیمت دقیق و منطقی زمین و خودرو را برآورد نمود.

نکات مهم در معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو

معامله به شکل معاوضه(تهاتر) اگرچه ساده و کم دردسر است، اما محدودیت هایی نیز دارد. از جمله:

 • معاوضه(تهاتر) برای افرادی که صاحب ملک یا خودرو نیستند، عملاً غیر ممکن است.
 • زمین های فاقد سند و همچنین خودروهایی که سند ان ها به هر طریقی از دست رفته، قابلیت معاوضه(تهاتر) ندارند. مگر در شرایط خاصی که طرف مقابل آن را پذیرفته باشد.
 • در معاوضه(تهاتر) زمین با اتومبیل می بایست به مشخصات خودرو دقت کافی شود. چرا که برخی خودروها مانند خودروهای کلاسیک، خودروهای معیوب، برخی خودروهای خارجی، خودروهای فاقد سند و … قابلیت معاوضه(تهاتر) ندارند.
 • در معامله معاوضه(تهاتر) امکان فسخ یک طرفه وجود ندارد. پس پیش از امضای آن تصمیم جدی خود را بگیرید.

نتیجه گیری

معاوضه(تهاتر) زمین با خودرو یک روش رایج برای خرید خودرو به حساب می آید. این معامله نیز مانند سایر معاملات، مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. اما به طور کلی، مزایای آن بیش از معایب آن است. مطابق آنچه که در این مطلب از ملک یاران عنوان شد، اگر در انجام این معامله قوانین آن را مورد توجه قرار دهید، یک معامله سودمند را تجربه خواهید نمود.

جهت هرگونه تهاتر ملک و خودرو با ملکیاران تماس بگیرید.

املاک

زمین-تهران-میدان راه آهن✅

 • 200,000,000,000تومان
 • زمین, ملک تجاری

زمین هکتاری-شرکت کشت و صنعت✅

 • 1,200,000,000,000تومان
 • زمین هکتاری, صنعتی(کارخانه،گاوداری،سوله،گلخانه)

زمین کشاورزی 47 هکتاری-مزرعه✅

 • ✅480000000000
 • زمین هکتاری

218 هکتار زمین”احمد آباد مستوفی

 • 763,000,000,000تومان
 • زمین هکتاری

زمین برای شهرک سازی-گیلان

 • 940,000,000,000تومان
 • زمین هکتاری

مقایسه املاک

مقایسه