ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

در طول سال های اخیر، جنگ و منازعات در کشور افغانستان موجب شده تا نرخ مهاجرت در این منطقه رشد چشمگیری داشته باشد. یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجرتی افغان ها کشو قبرس است. در این مطلب از ملک یاران تصمیم داریم تا شما را با نحوه دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

معرفی کشور قبرس و شرایط زندگی در آن

پیش از آنکه با نحوه دریافت و مزایای اخذ ویزای تحصیلی کشور قبرس آشنا شوید، بد نیست تا اطلاعات خود را در خصوص قبرس و شهرهای مختلف آن، بالا ببرید. جزیره قبرس از آب و هوای معتدل و مدیترانه ای بهره مند است. این منطقه جزو توریستی ترین مناطق در شرق دریای مدیترانه است.

کشور قبرس از دو منطقه شمالی و جنوبی تشکیل شده است. بخش شمالی قبرس تحت حاکمیت ترک ها قرار دارد. اغلب مردم این منطقه مسلمان هستند و با زبان ترکی استانبولی مکالمه می کنند. این بخش که درست در بخش جنوبی کشور ترکیه واقع شده، دارای 6 شهر از جمله نیکوزیا، فاماگوستا، گیرنه، مورفو و لفکا می باشد.

اما در بخش جنوبی قبرس، یونانی های قبرسی ساکن هستند. آن ها به هر دو زبان یونانی و ترکی مسلط هستند. این بخش از قبرس عضو اتحادیه اروپاست. همین امر موجب شده تا در سفر به این منطقه نیاز به ویزای رسمی داشته باشید. این در حالیست که بخش شمالی قبرس مهاجر پذیر تر بوده و برای افغان ها شرایط بهتری برای اتخاذ ویزا در نظر گرفته اند. همچنین بهترین و معتبرترین دانشگاه های این منطقه در بخش شمالی قبرس مستقر شده اند.

خوشبختانه مردم کشور قبرس مهاجر گریز نیستند. آن ها رفتار گرمی با مهاجرین منطقه داشته و از ورود آن ها به کشور خود استقبال می کنند. اگر تصمیم به مهاجرت از افغانستان داشته باشید، کشور قبرس می تواند مقصد مهاجرتی خوبی برای تحصیل و زندگی باشد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس، می بایست در قدم اول از یکی از دانشگاه های این کشور، پذیرش بگیرید. پس از قطعی کردن پذیرش خود و دریافت نامه از سوی دانشگاه یا موسسه مورد نظر، می بایست نسبت به دریافت ویزای تحصیلی، اقدام کنید. این یعنی بدون در دست داشتن برگه پذیرش دانشگاه، دریافت ویزای تحصیلی، عملاً غیر ممکن است. برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های قبرس، می بایست مدارک زیر را ارائه دهید.

ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها
ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها
 •   آخرین مدرک تحصیلی خود به همراه ریز نمرات
 •   کپی پاسپورت و گذرنامه خود
 •   عکس از شناسنامه به شکل اسکن شده
 •   مدرک زبان، برای تافل حداقل 65 و برای آیلتس، حداقل 5.5

دانشگاه های معروف قبرس برای دریافت پذیرش

در لیست زیر فهرستی از معروف ترین دانشگاه های شهر قبرس تهیه کرده ایم. می توانید وارد وبسایت هر یک از این دانشگاه ها شده و در آن ها ثبت نام کنید. اگر نیاز به دریافت حقوق دارید، می بایست این را با اساتید دانشگاه در میان بگذارید و شرایط اعطای فاند را پرس و جو کنید. دانشگاه های زیر برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها گزینه مناسبی هستند.

مطالب مرتبط:  اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

 •   Girne American University

دانشگاه آمریکایی گیرنه برای افغان هایی که تصمیم به تحصیل در رشته مدیریت دارند، گزینه مناسبی است. این دانشگاه در رشته های مدیریتی از اعتبار بالایی برخوردار بوده و از سبک نظام آموزش آمریکایی استفاده می کند.

 •   Cyprus International University

این دانشگاه نیز در پایتخت قبرس شمالی در شهر نیکوزیا واقع شده است. اگر تصمیم به تحصیل با هزینه کم دارید، این دانشگاه گزینه مناسبی برای تحصیل در رشته های داروسازی و کارشناسی ارشد پیوسته خواهد بود.

 •   Eastern Mediterranean University

بدون شک این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های کشور قبرس شمالی ست که از اعتبار بالایی در رشته های مختلف برخوردار است. با این حال این دانشگاه قدیمی و دولتی واقع در شهر تاریخی فاماگوستا، شهریه زیادی از دانشجویان دریافت می کند.

 •   Near East University :

این دانشگاه که با عنوان دانشگاه بزرگ خاور نزدیک قبرس شناخته می شود، در واقع یکی از شهرک های بزرگ دانشگاه این کشور است که در قبرس شمالی و شهر لفوکسا واقع شده است. این دانشگاه از عموم رشته های تحصیلی دانشجوی مهاجر می پذیرد. در حال حاضر این دانشگاه دارای 26 هزار دانشجو است و رتبه دوم دانشگاه های قبرس را به خود اختصاص داده است.

 •   European University of Lefke

لفکه در لیست بهترین دانشگاه های قبرس قرار دارد. این دانشگاه اروپایی در هر سال تحصیلی 5750 یورو در رشته های عمومی شهریه دریافت می کند. این دانشگاه دارای 11 دانشكده مختلف است که شهریه رشته های دانشکده دندان پزشکی با میزان 13750 یورو برای هر سال تحصیلی، بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است.

سایر دانشگاه های معتبر این منطقه را می توان در موارد زیر معرفی نمود:

 •   University of Nicosia
 •   Inter College
 •   Cyprus College
 •   The Philips College
 •   University of Cyprus
 •   European Univer
 •   Middle East Technical University Northern Cyprus Campus

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اخذ ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها، بسیار ساده تر از سایر کشورهای اروپایی است. اما مشابه سایر کشورها، قبرس نیز برای اعطای ویزای تحصیلی خود، شرایط خاصی در نظر گرفته است. برای شروع کار می بایست مدارک مربوط به دریافت ویزا را تهیه کنید. از جمله:

 •   اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسه های آموزشی قبرس و تحویل نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی مقصد با ذکر رشته، مقطع تحصیلی و طول دوره تحصیلی
 •   ارائه اصل مدارک تحصیلی دانشجو و ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی
 •   ارائه مدارک شخصی و کپی آن‌ ها، شامل: شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)، عکس پرسنلی و سایر مدارک تعیین شده از سوی سفارت برای اعطای ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها
 •   ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 2 سال اعتبار و کپی ‌های مربوطه از آن
 •   ارائه اصل و ترجمه مدرک سوء پیشینه و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا یونانی
 •   ارائه مدارک پزشکی از جمله معاینات پزشکی و آزمایش خون
 •   ارائه نامه تمکن مالی معتبر (Proof of Fund) صادره از بانک. (از طریق این نامه می بایست با سپرده گذاری 8 هزار یورو در بانک معرفی شده، توانایی مالی خود را برای تأمین مخارج زندگی، به اثبات برسانید.)

·       اصل مدارک زبان (آیلتس 6.5-6) یا معادل آن

به خاطر داشته باشید، ممکن است سفارت قبرس برای اعطای ویزای خود به افغان ها شرایط و مدارک دیگری نیز در نظر گرفته باشد. مدارک ذکر شده در این بخش، شامل مواردی ست که این کشور از کلیه دانشجویان مهاجر، دریافت می کند.

شرایط کار در کنار تحصیل برای افغانها

خوشبختانه در هنگام دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها، آن ها اجازه کار در کشور قبرس را پیدا می کنند. آن ها اجازه دارند در 6 ماهه اول اقامت خود در قبرس، هفته ای 20 ساعت به کار و فعالیت بپردازند. حداقل دستمزد برای مهاجرین افغانی، 5 یورو برای هر ساعت است. حداکثر میزان آن نیز 10 یورو به ازای هر ساعت کار است. پس از مدت 6 ماه می توانید یک کار پاره وقت به شکل رسمی داشته باشید. همچنین شما می توانید در تابستان و تعطیلی های رسمی کشور به کار تمام وقت بپردازید.

در کشور قبرس و به خصوص بخش شمالی آن، بازار کار نیاز به نیروهای مهاجر دارد. علاوه بر این موسسات و شبکه های کاریابی مختلفی در این کشور مستقر هستند که به شما در پیدا کردن یک شغل پاره وقت، یاری می دهند. در نتیجه می توان گفت شرایط کار در ضمن تحصیل برای دانشجویان این منطقه، بسیار مناسب است.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل برای افغانها

شرایط در کشور افغانستان به گونه ایست که اغلب مهاجران تحصیلی دوست دارند پس از اتمام تحصیل خود در کشور مقصد بمانند. اگر تصمیم به سکونت دائم در این کشور دارید، پس از تحصیل خود می بایست ویزای تحصیلی را تمدید کنید. در این صورت می بایست به ادامه تحصیل در قبرس بپردازید. همچنین شما می توانید با پیدا کردن یک کار مناسب، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر داده و در قبرس ساکن بمانید.

هزینه تحصیل در کشور قبرس برای افغان ها

بدون شک دوست دارید بدانید هزینه تحصیل در کشور اروپایی قبرس چقدر برایتان تمام می شود. در این خصوص باید بدانید تحصیل در کشور قبرس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بسیار مقرون به صرفه است. این در حالیست که دانشگاه های این کشور، عمدتاً بین المللی بوده و مدارک ارزشمندی را صادر می کنند. در مواردی حتی دانشگاه های دولتی قبرس به دانشجویان مهاجر، بورسیه تحصیل نیز ارائه می دهند.

مطالب مرتبط:  اقامت از طریق خرید ملک در آمریکا

در کشور قبرس بسیاری از دانشگاه ها با در نظر داشتن معدل دانشجو و امتیازات او، شرایطی برای کاهش شهریه دانشگاه تا حدود 75 درصد در نظر می گیرند. در صورتی که بتوانید در طول دو ترم متوالی، معدل بالای 3.5 داشته باشید، می توانید حائز شرایط دریافت بورسیه صد در صد دانشگاه شوید. خبر خوب اینکه برای افزایش انگیزه کلیه دانشجویان بین المللی، بدون هیچ قید و شرطی، شهریه دانشگاه نیم بها می شود. این مسئله در خصوص رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی، صدق نمی کند. بورس تحصیلی کامل و جزئی شامل موارد زیر می شود.

 •   بورس تحصیلی کامل شامل: شهریه کامل دانشگاه به همراه هزینه خوابگاه، 200 دلار کمک هزینه برای 12 ماه سال و 120 لیر ترکیه برای هر ترم.
 •   بورس تحصیلی جزئی: 200 دلار کمک هزینه برای 12 ماه سال و 120 لیر ترکیه برای هر ترم.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

تحصیلی در کشور قبرس برای کلیه مهاجرین اعم از ایرانی ها و افغان ها، مزایای بسیاری در بر دارد. در توضیح راجع به آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.عدم نیاز به مدرک زبان در هنگام پذیرش

اگرچه داشتن مدرک زبان، احتمال موفقیت در دریافت پذیرش را بالا می برد، اما در هنگام دریافت ویزای تحصیلی قبرس می توانید بدون مدرک زبان پذیرش بگیرید. اما باید پیش از شروع دانشگاه در کلاس های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کنید و مدرک زبان خود را دریافت کنید. چرا که تدریس دروس در کلیه دانشگاه ها قبرس، به زبان انگلیسی انجام می شود.

2.کم بودن هزینه تحصیل در قبرس

علیرغم اینکه کیفیت آموزش در کلیه دانشگاه های قبرس بالاست، اما هزینه تحصیل در این کشور بسیار کمتر از کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، انگلیس و استرالیا ست. در یک حالت کلی شهریه دانشگاه ها حدود 9 تا در 10 هزار یورو برای هر سال در نظر گرفته شده است.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، به استثنای رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن، باقی دانشجویان بین المللی می توانند با 50 درصد تخفیف در دانشگاه های معتبر قبرس، به تحصیل بپردازند. در کنار تمام این ها، دانشگاه های قبرس شرایطی تدارک دیده اند که دانشجویان شهریه دانشگاه خود را به شکل قسطی و ماهانه پرداخت کنند.

3.عدم توجه به گپ تحصیلی در دانشگاه های قبرس

برخلاف سایر کشورهای اروپایی که به عدم نبود فاصله میان خرین سال تحصیل و زمان درخواست برای ویزای تحصیلی اصرار دارند، در قبرس به این مسئله اهمیت چندانی داده نمی شود. همچنین داشتن سن بالا برای دریافت پذیرش تحصیلی، خللی ایجاد نمی کند. به طور کلی می توان گفت اگر سن شما کمتر از 35 سال است و قصد تحصیل در قبرس دارید، معمولاً با درخواست تحصیل شما در این کشور، موافقت خواهد شد. همین امر امکان دریافت ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها را تسهیل کرده است.

4.امکان کار در کنار تحصیل در قبرس

یکی از مهم ترین مزایای دریافت ویزای تحصیل قبرس، امکان کار برای دانشجویان بین الملل است. با داشتن یک کار پاره وقت در قبرس، به راحتی می توانید هزینه های زندگی در این کشور را تأمین کنید. در قبرس شمالی زمینه کار در حوزه هایی همچون امور مالی، هتلداری و مهمانداری، کاملاً فراهم است. پیش از این نیز گفته شد که در هنگام تعطیلات تابستانی محدودیت هایی از بابت فعالیت 20 ساعته در هفته، برداشته می شود و شما می توانید به شکل تمام وقت نیز به کار و فعالیت بپردازید.

نتیجه گیری

ویزای تحصیلی برای افغانها، تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد. در این مطلب از ملک یاران به توضیح کلی در خصوص نحوه دریافت ویزا، شرایط تحصیل در قبرس، مزایا و همچنین مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را معرفی کردیم. شما می توانید با مطالعه این مقاله به درستی با دانشگاه های معتبر قبرس آشنا شده و در مسیر دریافت پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی قرار بگیرید.

مطالب مرتبط:  چه کشورهایی با خرید ملک پاسپورت می دهند ؟

پیوستن به گفتگو

یک دیدگاه در “ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها”

 • بسم الله محمدی

  ممنون از اطلاعات که در اختیارات ما گذاشتین .

  پاسخ
 • ابوالفضل

  میخواهم ویزای تحصیلی قبرس را بگیرم

  پاسخ

مقایسه املاک

مقایسه