اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش :اقامت از طریق خرید ملک در اتریش می تواند بهترین گزینه برای مهاجرت باشد. اتریش که پایتخت آن وین است، سطح بالایی از امکانات رفاهی را ارائه می دهد. به همین خاطر است که به یکی از مقاصد مهاجرتی ایرانیان در طول سال های اخیر، تبدیل شده است. در این مطلب از ملک یاران تصمیم داریم تا شما را با شرایط دریافت اقامت پس از خرید ملک در اتریش آشنا کنیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

شرایط اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

اتریش یکی از پیشرفته ترین و زیباترین کشورها در اروپای مرکز است. وین پایتخت این کشور، سالانه به عنوان برترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی، رفاه اقتصادی و اجتماعی، معرفی می شود. همین مسئله موجب شده تا اغلب ایرانیان به مهاجرت و اقامت در این کشور اروپایی مشتاق شوند.

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

عموم افرادی که شرایط کار یا تحصیل در کشورهای اروپایی را ندارند، تصمیم می گیرند تا با سرمایه گذاری در حوزه املاک، شانس خود را برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش امتحان کنند. اما در این خصوص باید بدانید دولت اتریش حتی با افرادی که سرمایه زیادی برای خرید خانه اختصاص می دهند نیز، اقامت رایگان اعطا نمی کند.

این یعنی صرف خرید یک خانه در اتریش، نمی توانید صاحب پاسپورت این کشور شوید. اما این بدین معنا نیست که هیچ شانسی برای دریافت اقامت این کشور ندارید. اگر دقت کرده باشید، امروزه بسیاری از ایرانیان شانس زندگی در این کشور مرفه و لوکس را به دست آورده و اقامت خوشی را تجربه می کنند. پس ناامید نشوید و تلاش کنید تا با فراهم آوردن آپشن های دیگر، شانس خود را در دریافت اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری، بالا ببرید.

معرفی اتریش برای خرید ملک و سرمایه گذاری

پیش از اینکه وارد پروسه سرمایه گذاری در محبوب ترین کشور اروپای مرکزی شوید، باید با این کشور و همسایگی های آن آشنا شوید. چرا که هر قدر افق دید شما گسترده تر باشد، با احتمال بیشتری یک سرمایه گذاری موفق را تجربه خواهید نمود. اتریش که در اروپای مرکز قرار دارد، در همسایگی های خود کشورهای مرفه و زیبای سوئیس و لیختن اشتاین را دارد. این کشورها برای عموم ایرانیان یک کشور مناسب برای زندگی و تفریح به حساب می آیند.

مطالب مرتبط : خرید زمین در فشند

علاوه بر این، اتریش در بخش شمالی خود، کشور صنعتی آلمان را دارد. همین مسئله موجب شده تا زبان رسمی این کشور، زبان آلمانی باشد. اما جای نگرانی نیست. چرا که مردم این کشور به سادگی زبان انگلیسی را نیز مکالمه کرده و متوجه می شوند. پس از دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش، کمتر دچار مشکل زبان خواهید شد.

در بخش جنوبی اتریش نیز کشور ایتالیا قرار دارد. سایر همسایه های شناخته شده اتریش شامل جمهوری چک، اسلوونی، اسلواکی و مجارستان می شود. واحد پول رسمی این کشور، مشابه سایر کشورهای اروپایی، یورو است. آنچه که کشور اتریش را حتی برای ساکنین اروپا محبوب و پرطرفدار ساخته، موارد زیر می باشد.

 1. سطح کیفی زندگی بسیار بالاست.
 2. سیستم اقتصادی این کشور بسیار قدرتمند است.
 3. نظام آموزشی این کشور از سطح بالایی برخوردار بوده و تحصیل در آن رایگان است.
 4. این کشور مهاجر پذیر بوده و از سرمایه گذاری مهاجران در بازار املاک، استقبال می کند.

محدودیت ها در خرید ملک در اتریش

پیش از اینکه به شرایط دقیق دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش بپردازیم، شما را با محدودیت های اعمال شده در کشور آشنا می کنیم. همانطور که می دانید عموم کشورها به منظور کنترل نرخ تورم در مسکن خود، مهاجرین را در خرید خانه محدود می سازند. چرا که زمانی که نرخ تقاضا بیش از عرضه باشد، احتمال بالا رفتن نرخ مسکن بیشتر می شود. هیچ یک از کشورهای اروپایی دوست ندارند منافع ملی خود را به خاطر فروش زمین و ملک، به خطر بیندازند. بر همین اساس در قالب یک قانون کلی، مهاجرین را بدین شکل در خرید خانه و ملک محدود می سازند.

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش
اقامت از طریق خرید ملک در اتریش
 • تنها شهروندان اتحادیه اروپا اجازه دارند در مناطق اسکی تیرول و فورالبرگ اتریش به سرمایه گذاری در حوزه ملک بپردازند. این مسئله در خصوص برخی دیگر از مناطق اتریش وجود دارد که از سوی شهرداری آن ها تعیین می شود.
 • تنها در صورتی که سرمایه گذاران کشورهای سوم، منافع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اتریش را در سطح کلان تأمین کنند، اجازه خرید ملک در اتریش را خواهند داشت.
 • به جز ایرانی ها سایر شهروندان غیر اروپایی اجازه خرید ملک پیش از دریافت اقامت را ندارند. اما مطابق معاهده ای که میان شاه سابق ایران و کشور اتریش صورت گرفته، ایرانیان می توانند پیش از دریافت اقامت خود، در برخی مناطق خاص اتریش، به خرید ملک بپردازند.
 • تنها در صورتی خرید ملک منجر به دریافت اقامت می شود که تحت یک بیزینس پلن صورت بگیرد. در ادامه به توضیح مفصل این گزینه می پردازیم.

ترفندهای کارساز برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

خوشبختانه ما ایرانی ها نسبت به سایر مهاجرین، شرایط بهتری برای خرید ملک در اتریش داریم. می توانیم آزادانه در مناطق محبوب اتریش ملک شش دانگ خریداری کرده و حتی آن را اجاره دهیم. اما همانطور که پیش از این نیز گفته شد، خرید ملک در کشور اروپایی اتریش، تأثیری بر روند مهاجرتی ایرانی های نیز نمی گذارد. اما چند ترفند کارساز وجود دارد که می تواند به طور استثنا، شرایط شما را برای دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک، هموار کند.

1. ارائه بیزینس پلان به کشور اتریش

یکی از کارسازترین روش ها برای دریافت اقامت اتریش از طریق خرید ملک، ارائه بیزینس پلن است. در این روش مهاجرین یک بیزینس پلن راجع به برنامه خود در خصوص خرید ملک ارائه می دهند. برای مثال دولت اتریش را متقاعد می کنند که تصمیم به راه اندازی یک هتل در ملک خریداری شده دارند. البته منطقه مورد نظر آن ها می بایست پتانسیل لازم برای ساخت هتل را داشته باشد. یا اینکه در بیزنس پلن خود به ساخت هاستل اشاره می کنند.

مطالب مرتبط : کار در قبرس برای ایرانیان

تفاوتی ندارد بیزینس پلان شما چه باشد، در هر حال باید منافع ملی اتریش را تأمین کرده و موجب اشتغال زایی در منطقه شود. در این صورت می توان امیدوار بود، این نوع سرمایه گذاری برای شما آثار اقامت داشته باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که دولت اتریش با بررسی دقیق بیزینس پلن شما و امکان سنجی های نهایی، اقامت خود را به شما اعطا می کند.

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

در این روش باید مبلغ سرمایه گذاری شما بیش از 100 هزار یورو باشد. همچنین بیزینس پلن نیز با تمام جزئیات خود مورد تأیید اداره مهاجرت اتریش قرار بگیرد. پس از انجام این نوع سرمایه گذاری، حائز دریافت اقامت دائم اتریش خواهید شد. خبر خوب اینکه در این روش دیگر نیازی ندارید که از همان روز اول سرمایه خود به حساب شخص حقوقی یا حقیقی منتقل کنید.

با ارائه بیزینس پلن و خرید ملک در اتریش، در ابتدا اقامت دائم یا اقامت قرمز – سفید – قرمز را دریافت خواهید کرد. باید منتظر بمانید تا 5 سال از اقامت شما در اتریش بگذرد. سپس می توانید اقامت خود به EU تغییر داده و پس از 6 سال شهروندی این کشور را به دست آورید. این بهترین روش برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش است که مخصوص سرمایه گذاران مرفه ایرانی ست.

2. سرمایه گذاری متعدد

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت از طریق ملک، سرمایه گذاری متعدد در کشور اتریش و اشتغال زایی در منطقه است. به طور مشخص نمی توان گفت چه مبلغی برای سرمایه گذاری متعدد در اتریش آثار اقامتی دارد. اما به طور معمول افرادی که بتوانند حدود 1 میلیون یورو در اتریش سرمایه گذار کرده و منافع ملی این کشور را تأمین کنند، شانس ویژه ای برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور را دارند.

چرا خرید ملک در اتریش توصیه می شود؟

حتماً تا به اینجا از دریافت اقامت از طریق خرید ملک، نا امید شده اید. واقعیت این است که اتریش به عنوان یک کشور اروپایی، شرایط ساده ای برای اعطای اقامت ندارد. اگر آرزوی قلبی شما سکونت در این منطقه خاص و متفاوت است، باید در کنار شرایط مناسبی که برای خرید ملک در اتریش دارید، شرایط دیگری را نیز فراهم آورید. از آنجایی که ما ایرانی ها بر خلاف سایرین مهاجرین خارجی از همان ابتدای ورودمان به اتریش، شرایط خرید خانه را داریم، نباید این فرصت طلایی را از دست دهیم. خرید ملک در جذاب ترین و مرفه ترین منطقه اروپا، مزایا بسیاری برای شما خواهد داشت. از جمله:

·امکان اجاره ملک به مهاجرین

اگر یک ملک در اتریش خریداری کنید، اجازه دارید تا آن را با قیمت های تعیین شده دولتی، به مستأجرین منطقه، اجاره دهید. از آنجایی که نرخ اجاره در اتریش نسبتاً بالاست، از این معامله سود زیادی به جیب می زنید.  در شهرهای بزرگ اتریش، اجاره یک آپارتمان تک خوابه، حدود 750 یورو است. در شهرهای کوچک، همین آپارتمان با مبلغ ماهیانه 612 یورو عرضه می شود. یک آپارتمان بزرگ و سه خوابه نیز در شهرهای بزرگ اتریش، 1300 یورو و در شهرهای کوچک آن به قیمت 1000 یورو به اجاره می رود.

·امکان اقامت در یک کشور مرفه

گر در کنار خرید ملک در اتریش به کار در این منطقه یا تحصیل در آن بپردازید، شانس زندگی در یک کشور اروپایی مرفه را پیدا می کنید. کشوری که دارای اقتصادی پایدار و نرخ تور پایینی است. همچنین از نرخ تولید ناخالصی بالایی بهره برده و برای تمام مهاجرین شغل کافی دارد. مشخصاً اگر بودجه کافی برای خرید ملک در این منطقه را داشته باشید، بدون پرداخت اجاره بها، به طرز قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کرده و پیشرفت های شایانی را در کشور اتریش تجربه می کنید.

مطالب مرتبط : نحوه مهاجرت به قبرس با خرید ملک

·تسهیل در دریافت ویزای توریستی برای خود و خانواده

با خرید ملک در اتریش اگرچه واجد شرایط دریافت اقامت این کشور نخواهید بود، اما می توانید در سفرهای بعدی خود به اتریش، بدون هیچ دردسری ویزای توریستی تهیه کنید. برای افرادی که سرمایه کافی برای خرید ملک در اتریش دارند، این یک آپشن ویژه به حساب می آید. آن ها می توانند در تعطیلات و هر زمان که دوست داشتند، بدون هیچ محدودیتی، سریعاً ویزای توریستی را برای خود و خانواده شان، تهیه کنند.

هزینه خرید ملک در اتریش چقدر است؟

بدون هیچ تردیدی می دانید که خرید ملک در یک منطقه اروپایی با چنین شرایط خاصی، چقدر سودآور است. اما احتمالاً از قیمت خرید ملک در اتریش مطلع نیستند. در یک نگاه کلی می توان تمام هزینه های مربوط به خرید ملک در اتریش را در موارد زیر خلاصه نمود:

 • هزینه ثبت نام املاک: در اولین قدم از سرمایه گذاری در بازار املاک اتریش باید حدود 4.5 % از ارزش املاک خود را صرفه هزینه ثبت نام کنید. معمولاً پروسه ثبت نام شما 9 تا 32 روز زمان می برد.
 • هزینه معامله رفت و برگشت: این هزینه شامل کلیه هزینه های خرید و فروش مجدد یک ملک، حق الزحمه وکلا، هزینه اسناد رسمی، هزینه ثبت نام، مالیات، کارگزاران و غیره است که باید پرداخت کنید.
 • هزینه های حقوقی قرارداد: این هزینه های توسط وکیل یا دفتر اسناد رسمی، با 1 تا 3 % قیمت خرید به همراه 20 % مالیات بر ارزش افزوده تنظیم می شود.
 • مالیات انتقال ملک: معمولا نرخ 3.5 % از ارزش ملک به مالیات آن تعلق می گیرد. مالیات انتقال برای نزدیکان به 2 % تقلیل می یابد.
 • مالیات بر ارزش افزوده: برای دارایی های تازه ساخته شده باید پرداخت شود. در صورتی که ملک را اجاره دهید می توانید 20 % مالیات بر ارزش افزوده را پس بگیرید. به خاطر داشته باشید، در این حالت درآمد اجاره ملک به مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد. از طریفی مالیات توریستی برای هر مهاجر، 0.10 یورو برای هر شب، برآورد شده است.
 • هزینه ثبت در ثبت اسناد
 • دفتر اسناد رسمی: مشخصاً امضای فروشنده و خریدار باید در قرارداد به تأیید برسد. این کار توسط دفتر اسناد رسمی یا دادگاه برای هر شخص حداکثر 120 یورو به علاوه 20 % مالیات بر ارزش افزوده قابل انجام است. به خاطر داشته باشید، هزینه دادگاه ممکن است کمی با دفتر اسناد رسمی متفاوت باشد.
 • هزینه نمایندگی املاک و مستغلات: این هزینه طبق قانون شامل 3% تا 4 % قیمت خرید ملک یا ارزش بازار می شود.
نتیجه گیری

اقامت از طریق خرید ملک در اتریش اگرچه به طور مستقیم ممکن نیست، اما همچنان خرید ملک در این کشور، آرزوی هر ایرانی به حساب می آید. با خرید یک ملک در این منطقه می توانید در آن به راحتی به کار یا تحصیل بپردازید. همچنین زندگی در یک کشور اروپایی را تجربه کنید. در این مطلب از ملک یاران تلاش کردیم تا شما را با جزئیات خرید ملک در کشور اتریش آشنا کنیم. امیدواریم از مطالب ذکر شده در این مقاله، نهایت استفاده را ببرید.

مطالب مرتبط : اقامت با خرید ملک در کانادا

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
جستجو
حدود قیمت از به
سایر ویژگی ها