سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین

سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین

سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین

سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین؟ این مهم ترین سوالی ست که افراد در زمان تبدیل سرمایه نقدی خود به ماشین یا خانه، با آن روبرو می شوند. ملک یاران تصمیم دارد تا در این مطلب شما را با تفاوت های این دو روش سرمایه گذاری و مزیت هر یک نسبت به دیگری، آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

سرمایه گذاری در خانه یا ماشین؟ کدام یک بهتر است؟

خرید خانه و یا ماشین، هر دو جزو سرمایه گذاری های ارزشمند به حساب می آیند. افراد با خرید این دو سرمایه تغییرات شگرفی را در خصوص کیفیت زندگی خود تجربه می کنند. اما برای افرادی که تصمیم دارند علاوه بر ارتقا سطح کیفیت زندگی خود، در سرمایه گذاری به سود نیز برسند، انتخاب میان این دو، کمی سخت خواهد شد.

بدون شک به عنوان یک ایرانی که تجربه نوسانات اقتصادی در بازار ملک و همچنین خودرو را تجربه کرده اید، بارها با چالش سرمایه گذاری بر روی خودرو یا ملک، روبرو شده اید. شما نمی دانید در شرایط فعلی جامعه، خرید کدام یک از این ها، می تواند سودمند تر باشد؟ یا اینکه سود حاصل از خرید کدام یک در کوتاه مدت، بیشتر است.

سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین
سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین

به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا با ارائه راهنمایی های دقیق، شما را در انجام بهترین انتخاب، یاری دهیم. در پایان این مطلب شما به طور کامل تصمیم خود را در خصوص خرید ملک یا ماشین، گرفته اید. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

مزایای سرمایه گذاری بر روی ملک

از گذشته تا کنون، بسیاری از مردم ایران، سرمایه گذاری بر روی ملک را امن تر تلقی می کنند. چرا که زمین و ملک چیزی نیست که در اثر یک لحظه سهل انگاری و تصادف، ارزش خود را به طور کامل از دست دهد. اگرچه در حال حاضر بازار املاک با رکود سنگینی روبرو شده، اما هنوز هم این شیوه از سرمایه گذاری، هوشمندانه تر به نظر می رسد. همین حالا هم کسی نمی داند در آینده نزدیک چه اتفاقی در این بازار می افتد. به هر حال داشتن یک سرپناه می تواند اولویت افرادی که دارای سرمایه نقدی هستند، باشد. در یک نگاه کلی می توان مزایای سرمایه گذاری در خانه را در موارد زیر عنوان نمود.

افزایش ارزش مسکن در بلند مدت

مسکن و به خصوص زمین، از جمله دارایی هایست که نه تنها در طول زمان ارزش خود را از دست نمی دهد، بلکه با رشد و پیشرفت قابل توجهی نیز روبرو می شود. اگر بتوانید در مناطق رو به توسعه یک زمین و یا خانه خریداری کنید، از عواید این انتخاب هوشمندانه، آینده ای نه چندان دور، بهره مند می شوید. برای مثال اگر در بازار املاک کردان کرج سرمایه گذاری کنید، در حدود یک تا سال ارزش سرمایه خود را دوچندان کرده اید.

امکان کسب درآمد از دارایی

با خرید خانه می توانید آن را اجاره داده و از این طریق به یک درآمد ثابت برسید. اگر خانه خریداری شده در مناطق پر جمعیت شهر باشد، شانس زیادی برای اجاره رفتن دارد. همچنین اگر در یک منطقه توریستی همچون تهراندشت کرج یک خانه نقلی خریداری کنید، می توانید آن را به توریست های منطقه اجاره داده و پول خوبی به جیب بزنید. همین که دارایی شما می تواند به کسب درآمد بپردازد، خود یک مزیت بسیار بزرگ است که در گونه های دیگر سرمایه گذاری همچون خرید ماشین، یافت نمی شود.

هزینه نگهداری کم و مقرون به صرفه

خانه، زمین و یا آپارتمان، هزینه بسیار کمی برای نگهداری ایجاد می کنند. اگر خانه را به اجاره داده باشید، می توانید از اجاره بهای آن برای تأمین مخارج استفاده کنید. این در حالیست که با خرید یک خودرو، مجبورید تا از جیب خود برای تأمین سوخت آن، تعویض قطعات و … هزینه کنید. از این جهت نیز سرمایه گذاری در خانه، هوشمندانه تر به نظر می رسد.

مطالب مرتبط : تهاتر ملک با خودرو در کردان

معایب سرمایه گذاری در بازار املاک

با خرید خانه و زمین، از مزایای بسیاری برخوردار می شوید. اما این بدین معنا نیست که این سرمایه گذاری، صد در صد سودمند است. خرید خانه نیز می تواند معایب و مشکلاتی به همراه آورد. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

امکان گرفتار شدن در دام کلاهبرداران

اگرچه همواره سرمایه گذاری در خانه امن و کم ریسک تلقی می شود، اما اگر این پروسه تحت نظر افراد متخصص صورت نگیرد، احتمال بروز خسارت نیز بالا می رود. بهتر است در خرید خانه از مشاورین املاک منطقه مشورت بگیرید تا در دام افراد متقلب و سودجو نیفتید. بسیاری از آن ها خانه هایی که فاقد سند رسمی شش دانگ هستند و یا مجوز پایان کار را دریافت نکرده اند، با قیمت بالا به فروش می رسانند. مشخصاً خرید این نوع خانه ها، مشکلات بسیاری ایجاد می کند.

سرعت پایین نقد شوندگی

متأسفانه در حال حاضر بازار مسکن با یک رکود بی سابقه روبرو شده است. با سرمایه گذاری در خانه، نمی توانید هر زمان که دوست داشتید، خانه را به سرمایه نقد تبدیل کرده و از آن برای سرمایه گذاری در حیطه های دیگر استفاده کنید. سرعت نقد شوندگی خانه در متراژ های کوچک و مناطق رو به توسعه کمی بالاتر از مناطق شهری است. برای مثال اگر منطقه کردان کرج را برای خرید یک خانه لوکس و ییلاقی انتخاب کنید، هیچگاه دچار این معضل نخواهید شد.

نیاز به سرمایه زیاد برای شروع

حتی اگر تصمیم به خرید یک خانه کوچک در مناطق متوسط تهران داشته باشید، باز هم مجبورید هزینه ای گزاف از بابت سرمایه گذاری در خانه پرداخت کنید. این بازار به افراد کم توان با بودجه محدود، امکان ورود نمی دهد. این یکی از بزرگترین معایب این روش سرمایه گذاری است.

مزایای خرید ماشین برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ماشین، از دیگر اقسام تبدیل پول نقد به یک دارایی ارزشمند است. اگرچه در گذشته بازار خودرو پتانسیل چندانی در خصوص سرمایه گذاری نداشت، اما در حال حاضر این بازار نیز بسیار داغ شده و سرمایه گذاران بسیاری را به خود جذب می کند. در معرفی مزایای این روش سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره داشت:

·امکان سرمایه گذاری برای تمام بودجه

برخلاف روش سرمایه گذاری در خانه، در یان روش می توان با کمترین میزان سرمایه نیز یک دارایی ارزشمند به دست آورد. افراد با بودجه های مختلف می توانند سراغ خرید خودرو و کسب سود از آن بروند. اما به خاطر داشته باشید سودهای کلان تنها نصیب افرادی می شود که توانایی خرید ماشین های لوکس خارجی را داشته باشند. در نمونه های ایرانی نیز سود ناشی از خرید و فروش بالاست، اما به میزانی نیست که بتواند آینده مالی شما را متحول کند.

مطالب مرتبط : چه کشورهایی با خرید ملک پاسپورت می دهند ؟

·سرعت نقد شوندگی بالا

با سرمایه گذاری در ماشین به راحتی می توانید دارایی خود را در عرض یک هفته به پول نقد تبدیل کنید. بازار خرید و فروش ماشین همواره داغ است و با رکود چندانی روبرو نیست. پس اگر به فکر خرید و فروش سرمایه و دریافت سودهای آنی و لحظه ای هستید، خرید خودرو برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.

معایب سرمایه گذاری در بازار خودرو

متأسفانه معایب این روش سرمایه گذاری، بسیار بیشتر و جدی تر از مزایای آن است. به خصوص اگر تصمیم به استفاده از خودرو داشته باشید. در این صورت این معایب می توانند پر رنگ تر ظاهر شوند.

·امکان از دست رفتن سرمایه در اثر سرقت یا تصادف

زمانی که سرمایه اصلی خود را به یک خودرو تبدیل کرده و از آن به شکل شخصی استفاده می کنید، خطر تصادف یا سرقت، هر لحظه شما را تهدید می کند. همین امر می تواند منجر به افزایش استرس و اضطراب شما شده و لذت این سرمایه گذاری را از بین ببرد. افت قیمت ناشی از تصادف ماشین یا سرقت آن، نمی تواند از طریق بیمه جبران شود. پس در هنگام مقایسه سرمایه گذاری در خانه یا ماشین، به این نکته مهم توجه ویژه داشته باشید.

·از دست رفتن ارزش سرمایه در بلندمدت

برخلاف بازار مسکن، که در طولانی مدت ارزش بیشتری پیدا می کند، در بازار خودرو، ارزش سرمایه در مدت زمان طولانی، از دست می رود. به همین خاطر است که تنها به افرادی که تصمیم به دریافت سودهای لحظه ای و آنی دارند، ورود به بازار خودرو توصیه می شود.

· بالا بودن هزینه نگهداری از خودرو

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، با خرید ملک می توانید از طریق اجاره آن هزینه های نگهداری را پرداخت کنید. اما با خرید خودرو این امکان برای شما وجود نخواهد داشت. باید هزینه نگهداری خودرو را از سود حاصل از این معامله بپردازید. این یکی دیگر از معایب سرمایه گذاری در ماشین است که افراد بسیاری را از ورود به این بازار، منصرف می سازد.

سرمایه گذاری در کدام بازار برای من سودمندتر است؟

در بخش قبل به معرفی مزایا و معایب هر یک از روش های سرمایه گذاری پرداختیم. اما در واقعیت این مزایا و معایب برای کلیه سرمایه گذاران به یک شکل ظاهر نمی شود. عواملی مختلفی وجود دارد که بر سودآوری شما در خرید مسکن اثر می گذارد. همچنین این عوامل می تواند بازار خودرو را سودآور تر سازد. پس بهتر است کیفیت سرمایه گذاری بر خودرو یا خانه را مطابق با شرایط خاص خود بسنجید. در این خصوص به پارامترهای زیر توجه داشته باشید.

1.میزان سرمایه و بودجه اصلی شما

اگر بودجه کافی برای خرید یک خانه در مناطق رو به توسعه دارید، بهتر است به جای سرمایه گذاری در بازار ناامن خودرو، سراغ خرید خانه بروید. در این صورت می توانید در طولانی مدت به سودهای قابل توجهی برسید. اما اگر سرمایه شما کم و محدود است، به جای سپرده گذاری در بانک، آن را به یک سرمایه ارزشمند همچون خودرو تبدیل کنید.

2.میزان دانش و آگاهی شما نسبت به این دو بازار

واقعیت این است که میزان دانش سرمایه گذاری در خصوص نحوه سرمایه گذاری در خانه یا خودرو، تأثیر بسزایی در آینده آن می گذارد. اگر دانش شما در خصوص خرید بهترین خانه در مناطق رو به رشد تهران زیاد است، دیگر نباید در خرید خود تردید کنید. عکس این قضیه نیز صادق است. پیشنهاد می کنیم برای افزایش آگاهی خود در خصوص نحوه سرمایه گذاری، از یک مشاور املاک با تجربه یا یک نماینده خودرو کاربلد، کمک بگیرید.

3.سطح خواسته ها و توقعات شما

اگر تصمیم به دریافت سودهای لحظه ای و آنی دارید، خرید ملک نمی تواند گزینه مناسبی باشد. این بازار تنها از سرمایه گذاران صبور و شکیبا استقبال می کند. افرادی که توقع دارند در آینده ای نزدیک به سود مناسب برسند. برای افرادی که صبر کافی برای کسب سود ندارند، ورود به بازار خودرو، گزینه مناسب تری خواهد بود.

4.تمایلات شخصی سرمایه گذار

آخرین آیتمی که در مقایسه میان سرمایه گذاری در خانه یا ماشین می بایست مورد توجه قرار بگیرید، سطح علاقه سرمایه گذار به ملک یا ماشین است. اگر آرزوی داشتن خانه دوم دارید و به تضمین آینده مالی خود نیاز دارید، باید بازار ملک را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. اما اگر رویای سوار شدن در یک خودرو خارجی را در سر می پرورانید، نباید با علایق شخصی خود مبارزه کنید. بهتر است در این حالت برای تحقق آرزوهای خود، ورود به بازار خودرو را در اولویت قرار دهید.

نتیجه گیری

در این مطلب از ملک یاران، تلاش کردیم تا به سوال سرمایه گذاری در خانه بهتر است یا ماشین، پاسخ دهیم. همانطور که متوجه شدید، در مقایسه میان این دو دارایی، بازار املاک امتیاز بیشتر به دست آورد. اما ممکن است زمانی که موقعیت خود را در نظر می گیرید، نتیجه این مقایسه متفاوت باشد. امیدواریم از آنچه که در این مطلب از ملک یاران ذکر شد، برای تصمیم گیری در خصوص نوع سرمایه گذاری خود، استفاده کنید.

مطالب مرتبط : بهترین ملک برای سرمایه گذاری

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه